Dziś:  30 - 11 - 2022
A A A

Wyprawa:
GRUZJA

Wszystkie Wyprawy|Tajlandia - Birma

Termin: 17.09 - 01.10.2022
Czas: 15 DNI
Cena: 2 950 PLN + 600 USD
Region
Kod: N/A
--------------------UWAGA!! TEXT WYPRAWY PONIZEJ TEJ LINII-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GRUZJA 15 DNI  ( 17.09 – 01.10.2022 )

Termin

Kod

Cena

Koszty miejscowe

Dopłata do jedynki

17.09 – 01.10.2022

TW

2 950 PLN

600 USD

120 USD

Autor: Jacek Paszkowski

Dzień 1:

Wylot z Polski do Tbilisi. Przylot do Gruzji ukraińskimi liniami UIA. Nocleg w hotelu w klimatycznej ormiańskiej dzielnicy Avlabari.

Dzień 2:

Zwiedzanie stolicy Tbilisi. Zwiedzanie wąskich uliczek starego miasta. Wyjazd kolejkami na wzgórze Mtacminda i twierdzę Narikała. Zobaczymy najsłynniejsze cerkwie Tbiliskie i śmiałą nowoczesną architekturę. Zajrzymy na pchli targ przy Suchym moście, na którym można kupić tzw. “wszystko”, czyli starocie, instrumenty, obrazy, rzeźby. Będziemy podziwiać wspaniały widok na wieczorną panoramę miasta ze wzgórza Mtacminda. Nocleg w hotelu.

Dzień 3:

Dalsze zwiedzanie Tbilisi. Fakultatywna wycieczka do wspaniale położonego klasztoru Jvari - perełki gruzińskiej architektury i dawnej stolicy Gruzji Mcchety - kolebki gruzińskiej państwowości. Wynajęcie marszrutki na pół dnia 100 lari. Zwiedzimy katedrę Sveti Cchoveli (lista UNESCO). Wieczorem wizyta w słynnych łaźniach tbiliskich Abanotumani.

Dzień 4:

Ruszamy w Kachetię - krainę słynnego wina gruzińskiego. Przejazd ok. 2 h do kompleksu klasztornego Davit Gareji. Wycieczka po kompleksie klasztornym i wykutych w skale celach mnichów. Piękne widoki na pogranicze azersko-gruzińskie, krajobraz sawanno - stepowy. Odpoczynek w miejscowości Udabno w zajeździe prowadzonym przez Polaków. Przejazd do malowniczego miasteczka Signagi (2h) - turystycznej stolicy Kachetii i … wina. Czeka nas tam wieczorny spacer po starych murach obronnych z widokiem na pasmo górskie Kaukazu Wysokiego. Nocleg w kwaterach.

Dzień 5:

Przejazd do Kazbegi (ok. 6 - 8 h). Zwiedzanie dawnej stolicy Kachetii - kompleksu Gremi oraz fabryki wina w Kvareli. Ominiemy szerokim łukiem Tbilisi i wjedziemy na słynna Gruzińską Drogę Wojenna, jedyną drogę górską czynną na Kaukazie Wysokim przez cały rok. Prowadzi ona aż do granicy z Rosją. My zatrzymamy się w miejscowości Stepancminda, zwanym potocznie Kazbegi, u podnóża słynnego pięciotysięcznika Kazbeka (5047m). Nocleg w wygodnych kwaterach.

Dzień 6:

Wcześnie rano wycieczka piesza do słynnego klasztoru Cminda Sameba (opcja - jeep 80 lari za samochód) - wizytówka Gruzji, oraz przepięknego wąwozu Truso (opcja - 80 lari za samochód). Następnie po południu przejazd do miasta Kutaisi. Po drodze zobaczymy bardzo ciekawe zjawisko geologiczne - nacieki wód mineralnych, odwiedzimy punkt widokowy na przełęczy Jvari oraz urokliwą twierdzę Annanuri nad turkusowym jeziorem Żinwalskim. Czas przejazdu około 6 h. Na miejscu będziemy w godzinach wieczornych. Spacer po starym centrum Kutaisi. Nocleg w komfortowym hoteliku w Kutaisi.

Dzień 7:

Rano zwiedzanie kutaiskiej katedry Bagrati (lista UNESCO). Wycieczka do przepięknej jaskini Prometeusza gdzie m. in. popłyniemy na rejs podziemnym kanałem. Przejazd do Zugdidi - centrum Megrelii. Wieczorem możliwość zorganizowania  supry - tradycyjnej gruzińskiej uczty, podczas której nie zabraknie tradycyjnych gruzińskich toastów i  pieśni. (Koszt ok 50 lari/os). Nocleg w Zugdidi na kwaterach.

Dzień 8:

Przejazd do Mestii 4h - centrum Swanetii, krainy słynącej z licznych wież obronnych i najwyższych szczytów kaukaskich. Postój przy jednej z największych tam hydroelektrycznych na świecie na rzece Inguri (ponad 270 m). Wyjazd kolejką linową na szczyt Hatsvali, z monumentalnym widokiem na całe pasmo najwyższych gór Kaukazu. Wizyta w swańskiej wieży obronnej - muzeum Margianich. Nocleg w Mestii w guesthousie.

Dzień 9:

Całodniowa wycieczka do Uszguli - głównej atrakcji Swanetii (lista UNESCO), najwyżej zamieszkałej wioski w Europie (ok 2200 mnpm) słynnej z licznych wież obronnych i średniowiecznej atmosfery. Leży ona u podnóża największej ściany skalno-lodowej na Kaukazie (1,5 km), najwyższego szczytu Gruzji - Skahary (5201m npm). Czas przejazdu terenówką: 2 h w jedną stronę. Spacer po Uszguli i wizyta w średniowiecznej cerkwi Lamaria. Powrót i nocleg w Mestii.

Dzień 10:

Rano wizyta w bardzo ciekawym muzeum etnograficznym w Mestii - eksponaty nawet z IX w. Przejazd do Batumi 6h. Po drodze wizyta na bazarze w Zugdidi, który zachował swój niezwykły, azjatycki klimat. Wieczorny spacer po nadmorskich bulwarach Batumi. Nocleg w wygodnym hostelu.

Dzień 11:

Zwiedzanie atrakcji Batumi, m. in. nowoczesna i śmiała architektura, fontanny, wielki ogród botaniczny, delfinarium, wyjazd kolejką linową na punkt widokowy. Przejazd do nadmorskiej miejscowości Gonio. Nocleg w kwaterach.

Dzień 12,13:

Odpoczywamy nad morzem w miejscowości Gonio. Możliwość zorganizowania krótkich wycieczek fakultatywnych w góry Adżarii.

Dzień 14:

Poranny transfer do Batumi i powrót do Tbilisi komfortowym pociągiem Stadler ok. 7h. Ostatni spacer i zakupy na starym mieście. Kolacja pożegnalna. Nocleg w hotelu.

Dzien 15:

Rano wylot do Polski.

Koszt obejmuje:

Opiekę doświadczonego polskiego lidera

Opieka przewodnika górskiego , polskojęycznego

Wszystkie noclegi w trakcie imprezy.

Wszystkie śniadania.

Transfery: z lotniska do hostelu w Tbilisi i z powrotem;

Wszystkie przejazdy po Gruzji wynajętym komfortowym busikiem z klimatyzacją i pociągiem Batumi -  Tbilisi

przejazdy samochodem terenowym na czas trzech wycieczek górskich: Mestia - Uszguli - Mestia.

Ubezpieczenie KL i NNW

Przelot samolotem na trasie Warszawa – Tibilisi – Warszawa

Opłaty lotniskowe

Koszt nie obejmuje:

napojów orzeźwiających i alkoholowych, przekąsek, lunchu, i  obiadokolacji.

wydatków o charakterze osobistym, ewentualnego nadbagażu (samolot)

biletów wstępu do muzeów, klasztorów, łaźni Tbiliskich i innych atrakcji ujętych w programie oraz kosztów transportu w trakcie zwiedzania Tbilisi (taxi, kolejki na okoliczne wzgórza, metro, bus) ok 120 lari (182 pln)

Zakwaterowanie

Noclegi będą zorganizowane w hotelach (**),  komfortowych hostelach, zajazdach i kwaterach prywatnych. W górach będziemy spać w pokojach dwu, czasem trzy osobowych. Wszędzie będziemy mieli zapewnioną czystą pościel, gorący prysznic i tzw. “europejską” toaletę.  Zrobimy wszystko co w naszej mocy aby zapewnić pokoje dwuosobowe - nie zawsze jednak jest to możliwe nawet hotelach w dużych miastach. Trzeba być przygotowanym na możliwość noclegu w pokojach trzy lub maksymalnie czteroosobowych.

Wyżywienie

W Gruzji posiłki z reguły są bardzo obfite i smaczne. W związku z tym  w zupełności wystarczą dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolacja. W cenie wyjazdu zapewniamy śniadania we wszystkich miejscach noclegu. Lunch i obiadokolacje bedziemy organizować w bezpiecznych i smaczych restauracjach.

warunki płatności:

I rata: 2000 PLN płatna przy zapisie po potwierdzeniu rezerwacji

II rata: 950 PLN

wymagana kwota USD (koszty miejscowe 600USD) płatna pilotowi po przylocie do Tibilisi

 

 

 

Jeśli jesteś zainteresowany tą wyprawą i chciałbyś zarezerwować miejsce w wybranym terminie, lub poprostu zadać pytanie odnośnie tej wyprawy skorzystaj z formularza "zapytaj o wyprawę".
Wszelkie niezbędne informacje, jak również formularz "Zgłoszenia Uczestnictwa" znajdziesz w dziale Przed Wyjazdem.